Güneş Sistemine Yolculuk Hepimizin Hikayesi

Matematiksel verilerden tüm denklemlerin uzağında bir hikayem var Sizlere anlatmak istediğim. anlamak için ne bir bilim adamı nebir Astronot ne de bir astronom olmaya gerek olmayan bu hikayede görmeniz ve duymanız kafi.


Aslında benim senin ve herkesin hikayesi bu. gündelik telaşların dışında beni seni ve herkesi içinde barındıran bir sistemin hikayesi.Bu hikayede paranın altının gümüşün ve diğer değerli bildiğimiz hiçbir şeyin satın alamayacağı büyük bir güzellik var.


Hayallerin serbest bırakıldıgı sınırların olmadığı uzakların yakın olduğu herkesin eşit ve bir o kadar küçük olduğu bir yer hayal edin .Yok demeyin Aslında öyle bir yer var .Hadi benimle gelin bu hikayeyi başınızı döndürecek.

Hikayemiz her şeyin başlangıcında olduğu gibi bir dogumla başlıyor. Evrenimizin sayısız çocukları galaksilerin doğumuyla. Her Biri diğerinden farklı bir hikayeye sahip. İçlerinden biri ihtişamlı görüntüsü ve içinde barındırdığı milyarlarca Yıldız'ın hikayesini fisildiyor kulağımıza. içinde benim senin ve hepimizin hikayesini de barındıran göz alıcı güzellikteki Samanyolu galaksisi.Galaksimizin içerisindeki milyonlarca yıldızın içinden sadece bir tanesi olan adına Güneş dediğimiz Yıldız hikayemizin başrolünde

Kuiper kuşağının sınırsız gezegenimsi lerinin içinden plutoya Merhaba diyerek başlıyoruz. Bu donmuş cüce keşfedildiginden bu yana daha güneşin etrafında bir tam tur bile dönememiş durumda.

Zarif ince Pürüzsüz ve berrak görüntüsü ile neptune bakıyoruz öylesine güzel ki sade ve şık terimi adeta Onun için söylenmiş gibi.


Uranusun ince koyu renkli halkaları ve Güneş çevresinde adeta bir tekerlek gibi dönüşü kutuplarının yaklaşık 42 yıl boyunca aralıksız aydınlık ya da 42 yıl boyunca karanlık oluşu onun sadece birkaç şaşırtıcı özelliğinden bazıları.

O hayal gücümüzü cezbeden ve rüyalarımızi süsleyen gezegen Satürn Güneş sisteminin tacının pırlantası Dev bir gaz topu olmasına rağmen ihtişamı göz kamaştırıyor en belirgin halkara sahip dev gezegenin 7 halkası etrafında aralıksız ve eşsiz bir güzellik de dans etmeye devam ediyor.Olaganüstu halkaları nerdeyse dünyadan aya kadar uzanabilir sizcede büyüleyici degil mi.

Dünyadan en az 1000 kat büyük olan bu dev öylesine büyük ki içine tüm gezegenleri sigdirabilirsiniz.Cekim kuvveti okadar büyük ki tam olarak 67 doğal uydusu onun etrafında dans etmekte.Jupiter devasa çekim kuvveti ile uzayda bulunan astroid göktaşları ve kuyruklu Yıldızlar gibi Gök cisimlerinden dünyayi koruyor. O bizim koruyucu melegimiz.

Mars ve Jüpiter'in yörüngeleri arasında kalan astroid yörüngelerinin en yoğun bulunduğu güneş sistemi Bölgesi olan astronot kuşağından geçiyoruz.

Karanlığın içinden Kızıl gezegeni fark etmemek mümkün değil. Asırlardır Mars'i takip edip Oralarda bir hayat belirtisi arıyoruz Mars diğer Gezegenlerden çok daha fazla bizi düşündürüp Hayal kurmamızı sağlayan gezegendir. bilim kurgu filmlerinde kitaplarda sayısız makalelerde Hatta Komplo teorilerinde daima marslilari anıyoruz. Pasli görüntüsü kutuplarda bulunan su Buzlari büyük kanyon devasa Olimpos Dagı bize marsin adeta devasa bir fosil olduğunu söylüyor.


DünyaDünya Yuvamız.Gaz devlerini buz dünyalarıni devasa fosilleri geçtikten sonra küçük mavi ve hayat dolu. Koca evrende yaşam barındıran bildiğimiz tek ve eşsiz gezegen içerisinde Senin benim ve herkesin hikayesi şu anda bile devam ediyor. Gündüzler geceleri kovalıyor karada denizde Hatta havada insanlar seyahat ediyor üzülüyor mutlu oluyor ve doğup ölüyoruz kısaca Hikayemiz bu güzel mavi gezegenin içinde Koskoca evrende küçük bir nokta olarak devam ediyor. havası suyu petrolü her şeyini bize karşılıksız sunuyor.Peki ya Yuvamız bize her imkanı sunarken Bizler ona yeterince Kıymet veriyor muyuz ? cevabı sizlere bırakıyorum.

Karanlığın içinden tanidik bir yüz beliriyor aşk tanrıçası venüs. Sabah ve akşam yıldızı.Gezeginin sarı bulutları güneş ışığını yansıtıyor. Bu yüzden güneş sistemin en parlak gezeni. Ayni zamanda dünyamizin kardeşi olarakta anılıyor.Ateşin ortasında kalmış güneşe yakınlığı yüzünden cüceleşen ve kavrulan Merkür için çok da Söylenecek bir şey yok aslında o güneşimizin en yakın ve en sadık dostu.

Ve hikayemizdeki son perde.tüm ihtişamıyla Güneş Aslında onun için fazla söze gerek yok. Her gün bize tüm ihtişamı ve enerjisiyle Isı ve ışık kaynağımız olarak can veriyor işte Senin benim ve herkesin hikayesini bu.

Bu videodaki müzikler Youtube Ses Kitaplığından alınmıştır.


  (0)   Yorum


Hayatın her noktasın da yaşanmış yada yaşanan olayları sizlere hazırlıyoruz. Her hafta yeni bir video ile büyümeye devam ediyoruz.

Profili İncele Kemal Aldemir

Onaylandı