Pek Bilinmeyen Yerli Füze Seferberliği

Kanalıma ücretsiz abone olmak için https://bit.ly/2Ovq3xA


Hepinize uzunca bir süre sonra merhaba arkadaşlar. Son günlerde sıklıkla konuşulan konu yerli üretim. Bende sizlere bu konuyla alakalı bir video hazırladım. Azimli gençler ve başlarında bu işe gönül koymuş bir bilim insanın hikayesi bu iyi seyirler.


Günümüzde yerli tank ve yerli uçak tartışmaları yapıladursun, bundan 50 küsur yıl önce türkiye'de günümüzde büyük ölçüde unutulmuş bir yerli füze seferberliği başlamıştı.


Yıl 1959, yani ruslarin sputnik'i uzaya göndermesinden 2 yıl sonrası. Yer bandırma. 1953 yılından beri akılları bu işlerle meşgul olan ve sputnik'in uzaya yollanması üzerine iyiden iyiye heyecanlanan şehit mehmet gönenç lisesi öğrencileri güngör gezer, artuğ sayıner ve osman caran, yanlarına arkadaşları atilla yedikardeşler ve adnan zambak'ı da alıp günümüzde bile yapılsa uçuk ve çılgın bir proje olduğu düşünülebilecek bir işe imza atarak lise bünyesinde bandırma füze kulübü'nü kurarlar.


Kulüp kısa süre sonra bandırma havacılık ve uzay araştırma derneği adında bir tüzel kimliğe kavuşarak resmen liseden bağımsız bir dernek hâlini alır.


İlk bakışta ilginç olsa da kaybetmeye mahkûm bir oluşum gibi görünen bu kulüp, katılan gençlerin ve özellikle de sonradan katılan Kirkor Divarcı'nın üst düzey teknik bilgisi ve hummalı çalışmasıyla gerçekten füze tasarlayabilecek duruma gelecektir. Bu işe baş koyan Divarcı, nişanlısıyla evlenebilmek için biriktirdiği 400 lirayı da seve seve bu işe yatırır ve arkadaşlarıyla birlikte çalışmaya başlar.

Bu azimli gençlerin derneğin kuruluşundan kısa süre sonra tasarladıkları 3 kiloluk minyatür füze pek başarılı olmaz ve ancak 40 metre yüksekliğe kadar çıkarak denize düşer.
10 ekim 1959'da yapılan bu deneme genellikle alayla karşılansa da olumlu tepkiler de alır. Bu gençler kendilerini alaya alanlara kulaklarını tıkayıp çalışmalarına devam ederler.


Bir süre sonra bir başarısız deneme daha yapan gençler 1960 yılının şubat ayındaki üçüncü denemelerindeyse füzeyi 750 metre yüksekliğe çıkarmayı başarırlar. Bu deneme sınırları aşarak yabancı ülkelerin medyasında dahi kendine yer bulur.Genç bilim adamları yaptıkları işin ülke sınırlarını aşmış olmasının verdiği özgüvenle daha çok çalışmaya başlarlar. Bu dönemde derneğin adı bandırma havacılık ve astronomi roket kulübü olarak değiştirilir.


Bu videoda ki müziklerin tamamı Youtube Ses kitaplığından alınmıştır..https://www.youtube.com/audiolibrary/music

Bu videoda ki resimler vektörler ve videolar https://pixabay.com/tr/ dan alınmıştır..


Diğer Videolarıma Göz atmanızı Tavsiye Ederim

Dünyanın Sonunu Getirebilecek 5 KORKUNÇ felaket
https://youtu.be/-wrYdlhE5hU

Dünyanın En İlginç 5 Noktasına Hızlı bir Yolculuk ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ !
https://youtu.be/mLd4JUziJc8

Hitler ve En Sadık Nazileri Hakkında 7 KORKUNÇ Gerçek
https://youtu.be/0gproAxJa7w

ABD vs RUSYA! Uzay Yarışında 7 Önemli Olay
https://youtu.be/r9gjSR-Fmac

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMDAN BANA ULAŞABİLİRSİNİZ.

İnstagram : https://www.instagram.com/kaldmr/

Twitter :https://twitter.com/kealdmr

Facebook :https://www.facebook.com/kemal.aldemir1


  (0)   Yorum


Hayatın her noktasın da yaşanmış yada yaşanan olayları sizlere hazırlıyoruz. Her hafta yeni bir video ile büyümeye devam ediyoruz.

Profili İncele Kemal Aldemir

Onaylandı