Abd Suriye'den Çekiliyor Neden? Amerika Türkiye Gerçekleri

Abd Suriye'den Çekiliyor mu? Neden? Amerika ve Türkiye Olayın Tüm gerçekleri ile...

#sondakika #haber #abd #usa #türkiye

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye stratejisinde büyük bir değişikliğe giderek bölgedeki askerlerini çekme kararı aldı. Beyaz Saray, Suriye'deki 2 bine yakın Amerikan askerinin ülkelerine dönüşünün başladığını duyurdu.
Trump, Suriye'de IŞİD'e karşı zaferini ilan ederken, ABD Savunma Bakanlığı "IŞİD'le mücadelemiz sona ermedi" dedi.
Türkiye, Ocak 2018'de Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde YPG'ye yönelik bir operasyon düzenlemişti.
12 Aralık'ta ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat Nehri'nin doğusuna bir sınır ötesi operasyonun sinyalini verdi.
Recep Tayip Erdoğan "Hedefimiz asla Amerikan askerleri değildir, bölgede faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarıdır" mesajını verse de, Türk askerinin bölgede Amerikan askerleriyle karşı karşıya gelmesi riski kaygı yarattı.
Çarşamba günü Amerika -Türkiye askeri ortaklığıyla ilgili önemli bir gelişme daha yaşandı.
Washington, 3,5 milyar dolar değerindeki Patriot füze sistemlerinin Türkiye satışına onay verdi. Ankara ise bu gelişmeyi hem olumlu karşıladı hem de Rus yapımı S-400'lerin alımından vazgeçmeyeceğini duyurdu.
Trump, kararın açıklanması sonrası Twitter'dan paylaştığı bir videoda IŞİD'e karşı "zaferini" ilan etti.
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı videoda "Onları fena halde yendik. O toprakları geri aldık. Şimdi askerlerimiz için eve dönme vakti" diye konuştu.
Ancak bu hamlenin bölgede istihbarat konusunda ABD'nin elini zayıflatması kuvvetle muhtemel görülüyor.
Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna harekât düzenlemesi de bölgedeki YPG güçlerinin odağını kaydırması anlamına gelecek.
Bu nedenle Trump muhalifleri, eski ABD Başkanı Barack Obama'nın sınır ötesi operasyonları bitirme amacıyla Irak'tan güçlerini çekmeye başladığı örneğini veriyor, bu politikanın da IŞİD'in yayılmasına neden olduğunu söylüyor.
Kararı eleştiren ABD'li eski diplomat Ilan Goldenberg, IŞİD'in devamı olabilecek grupların ortaya çıkması sonucu ABD'nin yeniden askeri operasyon başlatmak zorunda kalacağını savundu.
Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD askerlerinin Suriye'den çekilmesinin siyasi çözüm için olanak yaratacağı yorumunu yaptı.
Öte yandan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın başlıca destekçileri Rusya ve İran'dan bölgeden ayrılma yönünde bir adım gelmedi.
Rusya Suriye'yi bölgede uluslararası tahakkümünü yeniden kurmak için önemli bir stratejik ortak olarak görürken, İran için Esad'ın varlığı Sunni gruplara karşı yürütülen mücadelede kritik rol oynuyor.
Trump, bu şaşırten hamlesi nedeniyle evinde hem Demokratlar hem de bazı Cumhuriyetçiler'in tepkisiyle karşı karşıya.
Demokratlar Trump'ın sonuçlarını düşünmeden bu kararı verdiğini söylerken, Cumhuriyetçiler olası jeopolitik sonuçlardan kaygılı.
Pentagon yetkililerinin, Trump’ı kararından caydırmaya çalıştığı belirtildi. Birkaç gündür süren bir dizi toplantı ve konferansta, Savunma Bakanı Jim Mattis ve üst düzey ulusal güvenlik yetkilileri, Amerikan askerlerinin Suriye’den “tamamen” çekilmesinin bölgedeki dengeleri Rusya ve İran lehine değiştireceğini vurguladı. Pentagon yetkilileri, Washington’ın terör örgütü PKK bağlantılı YPG güçlerine yönelik desteğini bırakmasının, Afganistan, Yemen ve Somali gibi ülkelerdeki yerel savaşçıların ABD’ye güvenini sarsacağını savundu. New York Times gazetesi, üst düzey yetkililere dayandırdığı haberinde, tüm bu ikna çabalarına rağmen Trump’ın “30 gün içinde çekilme” talimatı verdiğini yazdı.

Ücretsiz Abone olmayı unutmayın...


  (0)   Yorum