Simülasyon Teorisi Yaşadığımız Dünya Gerçek Mi? Matrix Mi?

Yaşadığımız dünya ve evren gerçek mi yoksa bir simülasyon içerisinde mi yaşıyoruz? Matrix filmi gerçek mi? Nedir bu teori?

#simülasyon #matrix #gerçek #dünya

Son
dönemlerinde çalkantılı bir iş hayatı geçirse de modern zamanın en başarılı girişimcisi kabul edilen Elon Musk'ın ortaya attığı ve temelleri yüzyıllar öncesine dayanan Simülasyon Teorisi birçoğumuzun kulağına gelmiştir. Simülasyon teorisi evrenin bir simülasyondan ibaret olduğunu ve gerçeklik algısının olmadığını anlatan bir teoridir. Günümüzde ise Elon Musk tarafından tekrar gündeme getirildi. Peki bu teori bizlere neleri anlatmaya çalışmakta ve insan sınırlarını içeren bu teori aslında nedir?
Bilgisayar alanındaki simülasyon kavramından oldukça farklı bir anlamda olan buradaki simülasyondan kasıt belirli sınırlardan bahsediyor. Basit düzeyde bir simülasyon programı en fazla 3 boyutlu olabilen ve genellikle 2 boyutlu olarak kodlanan zaman ekseninde ilerlediği için bize gerçeklik algısı ve derinlik aşılayan bir sınırlamadır. Özellikle sınırlama olarak nitelendirilmesinin nedeni simülasyonu kurgulayan kimse onun koyduğu gerçeklikten dışarı çıkmanın mümkün olmadığı hatta bazı süper bilgisayarların bu konuda önceden uyarı hatası vermesidir.

Peki bu sınırlar gerçek yaşamda mevcut mu?
Sınırları aşarsak nelere ulaşırız?
Simülasyon teorisi gerçek mi? mantıklı mı?
Evren simule ediliyorsa eğer bu işin merkezinde ne var?
Matrix kurgu mu yoksa gerçek mi?
Simülasyon argümanı neler içeriyor?

Hepsi ve daha fazlası videomuzda.. İyi seyirler

Ücretsiz Abone olmayı unutmayın...


  (0)   Yorum