Youtube Kapatılıyor Mu? Madde 13 Nedir? #saveyourinternet

Youtube kapatılıyor mu? Kapatılacak mı? Madde 13 nedir? Save your internet yani internetini koru kapmanyası ve gerçeklerini araştırdık. 2019 yılında youtube gibi birçok sitenin kapatılacağı konuşuluyor son günlerde.

Tarihindeki en kritik değişimin eşiğinde olan YouTube, hukuki olarak büyük baskılar altında kalıyor. Baskıları yapan uluslararası kuruluşlarla, dev şirketin arasındaki savaşın fitili ateşlendi.

İnternet eskisi gibi değil. Değişimin en büyük aracılarından olan YouTube ise zor günler geçirmeye başladı bile. Dünyanın en büyük reklam yayıncılarından birisi olan platform, bu büyüklüğün getirdiği sorunlarla savaşıyor. O sorunlar, artık kendi boyunu da aşmaya başlıyor

Daha açık konuşacak olursak; YouTube, uluslararası yasama kurumlarının, içeriklere müdahale eden yeni yasalarıyla boğuşuyor. Elbette şirket, bunu açık bir dille “İşimize mani oluyorlar” şeklinde belirtemiyor. Şu sıralar Türkiye’ye pek de ilgilendirmiyormuş gibi görünen 13. Madde süreci ise tam olarak bir kriz belirtisi.

Video paylaşım platformu YouTube'un CEO'su, Avrupa Komisyonu'nun teklif olarak sunduğu internet üzerinde telif hakkı düzenlemelerinin YouTube'un sonu olabileceği uyarısı yaptı. Avrupa Komisyonu'nun komitelere sunduğu yeni internet düzenlemelerinin 13'üncü maddesi, sosyal paylaşım sitelerindeki içerik paylaşımlarının telif hakkı uygulaması sebebiyle sonu olabilir

Avrupa Birliği Telif Hakkı Yönetmeliği'ne göre, kullanıcının paylaştığı içeriğin telif hakkına konu olabilecek herhangi bir özellik taşıması halinde YouTube ve benzeri sitelerdeki içerik otomatik olarak kaldırılabilecek.

Telif hakkının korunmasını hedefleyen 13. madde; Google, Facebook, YouTube, Twitter başta olmak üzere internetteki kullanıcının paylaştığı bütün paylaşım platformlarında filtreleme yöntemini zorunlu hale getiriyor.

13. Madde’yi ve yol açacağı büyük değişimleri ele alıyoruz. Eğer her gün YouTube’a giriyor ve bir şeyler izliyorsanız, bu videoyu sonuna kadar seyredin.

#SaveYourInternet #internetinikoru #youtube #madde13 #article13 #youtubekapanıyor


  (0)   Yorum